ŚWIĘCENIE POKARMÓW 2010

Święcenie pokarmów to jeden ze zwyczajóww polskiej tradycji, który mogliśmy zobaczyć, ba ! nawet w nim uczestniczyć w wielką sobotę o godz. 12.00 przy starym kościółku w Rabce Zdroju - obecnie Muzeum im. Władysława Orkana. Dyrekcja Muzeum wraz ze Stowarzyszeniem Miłośników Kultury Ludowej zorganizowali prezentację zwyczajów wielkanocnych, związanych z wielkim tygodniem a ściślej od wielkiego czwartku do wielkiego poniedziałku. Główną opowiadającą była Dorota Majerczyk, która wraz z dziećmi z zespołu Majeranki przybliżyła poszczególne zwyczaje. Opowiadała o ,,Chodzeniu ze śmiertecką", starym góralskim zwyczaju, który przeniosł się po jakimś czasie z czwartej niedzieli wielkiego postu na koniec wielkiego tygodnia. Ze śmiertecką czyli białą kukłą ze słomy i gałganków chodziły wyłącznie dziewczęta z biedniejszych domów wygłaszając orację ,,Sła śmiertecka z miasta Pon Jezus do miasta..."prosząc gospodynie o kolynde w postaci jajek lub kilku groszy. Następnie kukłę palono i wyrzucano do rzeki poza granicami wsi. Innym zwyczajem było palenie Judasza o którym Pani Dorota również wspomniała.

Judasz wykonany był również ze słomy, ubrany w stare łachmany. Zrzucony z kościelnej wieży, wleczony był po ziemi, bity kijami, podpalany by wkrótce zatopić go w rzece. Podobnie jak śmiertecka, która była symbolem zimy, zła, choroby, śmierci, Judasz symbolizował niebezpieczeństwo i na dodatek zdradę, wiec należało się ich pozbyć jak najszybciej. Innymi zwyczajami prezentowanymi przez Majeranki było ,,gonienie" chłopców z kołatkami, terkotkami, klekotkami wydającymi głośnie dźwięki, wszystko po to by przepędzić zło oraz palenie w poświęconym ogniu głowinek, cierków oraz wysuszonych hub.

(zwyczaj palenia hub jest do dzisiajzachowany i pielęgnowanyw Bukowinie Tatrzańskiej)

Oczywiście nie zabrakło poświęcenia pokarmów. W koszyczkach królowały jajka, baranki z masła, ciasta bądź cukru, kiełbaski, chrzan, sól, chleb a nawet oscypki i inne wspaniałości ale nikt już nie przynosi okrawków z grulek...(do sadzenia) Pogoda dopisała a impreza zgromadziła tłumy rabczan i turystów. Wesołych Świąt !!!