CHOPIN BEZ GRANIC

"Chopin bez granic - Edukacja przez muzykę" to tytuł projektu w ramach obchodów Roku Chopinowskiego 2010, którego autorem była dr Maria Pomianowska znana kompozytorka, wokalistka, instrumentalistka a także wykładowca akademicki i pedagog. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zadbało o dofinansowanie projektu, natomiast jego organizacją i realizacją zajęła się Fundacja Kultura i Sztuka ponad Granicami. Uczestnikami były dzieci z różnych stron świata, które prezentowały swoje programy oparte na rodzimym folklorze muzycznym ale również na klasyce. Afrykę reprezentowały dzieci z Burkina Faso, zespół "Faso Djigui"(Nadzieja ojczyzny). Dzieci grały na bębnach (djembe i bębnie z tykwy) i balofonach. Z Azji a dokładniej z Kazachstanu przyjechały dzieci uczące się na co dzień w Narodowej Szkole Muzyki w Astanie. Grali na dombrach - swoich narodowych instrumentach. Dzieci z Rosji to uczniowie Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Moskwie. Dwoje pianistów, skrzypaczka i domrzysta. Grupa Polska to rabczańskie "Majeranki", które w znakomity sposób sprostały zadaniu nie tylko prezentując program swojego regionu ale również wykonując wspólnie z innymi uczestnikami projektu utwory Fryderyka Chopina Mazurka op. 33 nr 2, Rondo a la Krakowiak op. 14 Celem projektu było upowszechnianie uniwersalnych wartości, jakie niesie ze sobą muzyka Chopina a także wzajemne poznanie się dzieci z różnych kultur, porozumienie w jednym wspólnym dla uczestników języku czyli muzyką. Próby i warsztaty odbywały się w Warszawie już od 24 maja w murach Zespołu Szkół Muzycznych I stopnia im. S. Moniuszki aby 28 maja wystąpić w Płocku, 30 maja w Muzeum F. Chopina w Warszawie, 31 maja w Zamku Królewskim w Warszawie dedykowany zmarłym w katastrofie lotniczej Parze Prezydenckiej Lechowi i Marii Kaczyńskim, oraz 1 czerwca w Karolinie - siedzibie "Mazowsza". Wszystkie koncerty kończyły się bisami, owacjami na stojąco i aplauzem.
Przy okazji wszystkie dzieci miały możliwość zwiedzić miasto Płock, piękne zakątki Warszawy, Żelazową Wolę - miejsce urodzin F. Chopina, być w Teatrze Wielkim na widowisku baletowym pt: "Śpiąca królewna", a także zachwycić się piękną i nowoczesną siedzibą "Mazowsza".
"Majeranki" godnie reprezentowały naszą małą ojczyznę zachwycając wszystkich grą, śpiewem i tańcem a także dziecięcą radością płynącą prosto z góralskich serc. Członkowie zespołu Majeranki, którzy uczestniczyli w projekcie : Marzenka Żmuda, Monika Potaczek, Kasia Kluska, Małgosia Kluska, Grażynka Krzysztofiak, Patryk Traczyk, Filip Czyszczoń i Maksymilian Kowalczyk. Przygotowanie artystyczne: Dorota Majerczyk i Jakub Rusiecki ,Opieka: Maria Kluska, Ryszard Traczyk Marek Traczyk.