SPOTKANIA DZIECI SWIATA to trzy imprezy organizowane przez Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej i działające przy nim zespoły regionalne dziecięcy MAJERANKI i młodzieżowy im. Jana Janoty. W ramach spotkań będziemy mogli podziwiać zespół folklorystyczny z Meksyku, który będzie przebywał u Majeranków aż dziesięć dni, w ramach rewizyty, która miała miejsce rok temu. Wcześniej od 22 - 29 lipca obydwa zespoły wezmą udział w XX Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych "Święto Dzieci Gór" w Nowym Sączu. W trakcie spotkań będzie możliwość poznania folkloru meksykańskiego i podhalańskiego oraz degustacji potraw regionalnych.

 

Zespół Taller Infantil de Arte Tradicional TIATIZCALLI powstał w 2004 roku w odpowiedzi na potrzeby dzieci mieszkających w mieście Meksyk, a także by uczyć je o ich własnych korzeniach i tradycji. Dotychczas zespół występował w stolicy i okolicach, a w 2010 roku w Santiago de Chile, gdzie uczestniczył w 50. Folklorystycznych Spotkaniach Dzieci i Młodzieży. TIATIZCALLI prezentuje pięć różnych regionów w ich oryginalnych tradycjach: początki kultury Azteków obrazuje taniec na cześć bogów, ukazujący kosmogoniczne relacje pomiędzy czterema żywiołami; w tańcu pochodzącym ze stanu Guerrero chłopcy naśladują zwierzęta lądowe, a dziewczęta ptaki podniebne; tradycyjna gawęda ludowa La Huasteca Hidalguense opowiada historię królika i kojota; w tańcu Boże Ciało w Michoacan widzowie mogą podziwiać sprawność najmłodszych w łowieniu i naśladowaniu starszych; dziewczęta prezentują swe długie i kolorowe suknie w tańcu Karnawał w Jalisco. Zespołowi towarzyszy ośmioosobowa kapela grająca na skrzypcach, gitarze, vihueli, guitarronie, saksofonie, a także instrumentach przedkolumbijskich takich jak teponaztli i huehuetl.

 


Majeranki powstały w 2005roku przy Stowarzyszeniu Miłośników Kultury Ludowej Repertuar zespół opiera na folklorze i folkloryźmie Niżnego Podhala. W skład zespołu ,Majeranki wchodzą dzieci w wieku od pięciu do czternastu lat z okolicznych miejscowości takich jak Chabówka, Rabka Zdrój, Raba Wyżna, Skawa, Rdzawka, Olszówka. Obecnie zespół liczy około 80 członków. Założycielem zespołu jest Dorota Majerczyk, etnolog i folklorysta z wykształcenia, a także miłośniczka kultury ludowej. Kierownikiem kapeli jest Piotr Majerczyk Instruktorami tańca dla dzieci są Katarzyna Majerczyk i Marek Traczyk. Przy zespole Majeranki istnieje również szkółka gry na instrumentach ludowych prowadzona przez Jakuba Rusieckiego. Majeranki chociaż działają dopiero siedem lat mają na swoim koncie wiele występów i sukcesów. Majeranki koncertowały m.in. w Austrii, Niemczech, Danii, Węgrzech, Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii, Serbii, Cyprze, USA, Kanadzie, Meksyku.