Młodzieżowy Zespół im. Jana Janoty w Serbii

Rewizytę w Serbii Młodzieżowego Zespołu im. Jana Janoty działającego przy SMKL zaplanowaliśmy już w lutym 2007 r. gdy gościliśmy zaprzyjaźniony serbski zespół ,,FRA" z miejscowości Cacak ( centralna Serbia) .W dniach od 24 -28 maja nasza góralska młodzież na czele z kierownictwem oraz znakomitymi kierowcami udała się z przyjacielską wizytą do członków zespołu FRA i ich rodzin. Podczas pobytu w Cacaku i okolicach podziwialiśmy górski krajobraz wraz ze wzniesieniami: Ovcar i Kablar a wśród nich rozsiane jak perły, wiekowe, prawosławne monastyry. W samym miasteczku młodzież mogła zwiedzić Muzeum Narodowe Serbii oraz zapoznać się z historią tegoż pięknego i tajemniczego kraju.
Serbowie pokazali nam również elektrownie wodną na rzece Morawie która zasila 80 -tysięczne miasto Cacak i jego okolice. Po zwiedzaniu i obowiązkowych zakupach regionalnych wyrobów (w tym odmiany lokalnych ,,kierpców" zwanych opancami ) przyszedł czas na wspólny koncert zespołów folklorystycznych w tym naszych ,,Janotów" .
Wciąż wspominamy wielką serdeczność z jaką przyjęli nas Serbowie, tego nie da się opisać ani opowiedzieć ,to trzeba przeżyć i poprostu tam wrócić...

IV Majówka Zagórzańska