Majeranki w Niemczech i Danii

Dziecięcy Zespół Regionalny ,,Majeranki" działający przy Stowarzyszeniu Miłośników Kultury Ludowej w Rabce Zdroju przebywał w okresie od 5 do 12 czerwca 2007 roku w Niemczech.

Pierwszym etapem była wizyta w Harzu.
Majeranki zostały tam zaproszone przez zespół Harzer Roller ( co w języku polskim oznacza słowiki z Harzu) działający w Bad Harzburgu przepięknym górskim uzdrowisku. Zaraz po przyjeździe rabczańskie dzieci zwiedziły kopalnie kruszców, z których słynie Harz. Po południu Majeranki udały się do Klubu przy którym działa niemiecki zespół aby zaprezentować swój koncert a także obejrzeć to, co przygotowali gospodarze. A było na co popatrzeć i czego posłuchać. Członkowie zespołu Harzem Roller uczyli małych górali z Polski jodłowania, strzelania z biczów a także zaprezentowali fragmenty folkloru drwali. Następnego dnia Majeranki udały się z oficjalną wizytą do Burmistrza Miasta Bad Harzburga, który przyjął ich bardzo gościnnie, a na pamiątkę, ku uciesze dzieci podarował każdemu członkowi ,,Majeranków" małą czarownicę na miotle, która jest oficjalnie symbolem Harzu. Po tak dostojnym przyjęciu zespół Majeranki wystąpiły w Miejskiej Pijalni Wód Mineralnych w Bad Harzburgu. Wieczorem uczestniczyły we Mszy Św. w katolickim kościele Św. Jakuba w Goslar. Podczas mszy oraz po jej zakończeniu dzieci śpiewały pieśni religijne w oprawie muzyki góralskiej ale nie tylko. Wykonały też ulubioną przez Ojca Świętego ,,Barkę" i ,,Czarną Madonnę "oraz ,,Ave Maryja". Następnego dnia rano Majeranki wyruszyły w kierunku Bremen, po drodze odwiedzając wspaniały Serengeti Park, gdzie przebywały prawie cały dzień. Zwiedzały europejskie safari, wesołe miasteczko, krainę małp, ale najbardziej dzieciom przypadł do gustu park wodny. Wieczorem dotarły szczęśliwie do Bremem, gdzie czekała na nich polska polonia.
Drugi etap - pobyt w Bremen.
Sobotnie przedpołudnie Majeranki spędziły na 50 Jubileuszu Szkoły dla dzieci niewidomych i słabo widzących w Bremen. Spotkały tam kolegów i koleżanki z Lublina. Koncert Majeranków podczas uroczystości został przyjęty z entuzjazmem a jego urywki mogliśmy wieczorem obejrzeć w lokalnej bremeńskiej telewizji. Po koncercie Majeranki udały się na zasłużony ale aktywny wypoczynek czyli na przepiękny basen spędzając tam resztę dnia.
Niedzielny dzień rozpoczęła Msza św. po której Majeranki zaśpiewały specjalnie dla polaków zamieszkujących w Bremen i okolicach. Łez i wzruszeń nie było końca.
W niedzielne popołudnie Majeranki zwiedziły miasto Bremen i na własne oczy zobaczyły słynnych ,, Muzykantów z Bremy" znanych i lubianych bohaterów bajki. Wieczorem zespół uczestniczył w galowym koncercie zorganizowanym przez tamtejszą polonię. Następnego dnia wczesnym rankiem Majeranki udały się do Danii a dokładnie do miasteczka Buling, gdzie czekał na wszystkich wspaniały rajz klocków lego - Legoland. Tych wszystkich wrażeń nie sposób opisać ale na pewno pozostaną one w pamięci dzieci na długie, długie lata .
Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy przyczynili się do wyjazdu dzieci w szczególności Państwu Bergom z Harzu, Polonii Bremeńskiej na czele z Józefem Kaznowskim, Firmie Przewozowej ,,Jarosz" z niezawodnym kierowcą Hubertem oraz Mirosławowi Kojsowi.