Dziecięcy Zespół ,,Majeranki" na XV Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych ,,Święto Dzieci Gór" w Nowym Sączu

Zaledwie po dwóch latach działalności rabczański zespół dziecięcy ,,Majeranki" działający przy Stowarzyszeniu Miłośników Kultury Ludowej w Rabce Zdroju zakwalifikował się na XV Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych ,,Święto Dzieci Gór" w Nowym Sączu który trwał od 22 do 29 lipca 2007r. Ideą tego wspaniałego Festiwalu jest nie tylko dbanie o dziedzictwo kulturowe ale również tworzenie odpowiedniego klimatu dla rozwoju przyjaźni dziecięcej. Stąd też kamratami małych ,,Majeranków" zostały portugalskie dzieci z Zespołu Rancho Folkloristico Infantil E Juvenil De Balasar. Obydwa zespoły przez cały tydzień wspólnie występowały, wypoczywały, spędzały ze sobą prawie każdą chwilę.
W niedzielę 22 lipca po uroczystej Mszy Św. celebrowanej przez Ks Bs. Antoniego Długosza odbyło się spotkanie z władzami miasta Nowego Sącza. Po południu barwny korowód z udziałem wszystkich zespołów biorących udział w Festiwalu ( 6 polskich i 6 zagranicznych) przeszedł sądeckimi ulicami aby na rynku rozpocząć Festiwal Koncertem Inauguracyjnym podczas którego dzieci otrzymały symboliczne klucze do bram miasta. Każdy zespół zaprezentował krótki program zapraszając na swój dzień narodowy.
Dniem portugalsko-podhalańskim czyli wtorek. Majeranki od rana przygotowywały się do wieczornej prezentacji swojego programu przygotowanego przez Dorotę Majerczyk - kierownika artystycznego zespołu. Koncertom towarzyszyła prezentacja rękodzieła artystycznego twórców z okolic Rabki Zdroju, którzy specjalnie przyjechali do Nowego Sącza oraz degustacja potraw regionalnych przygotowana przez Majerankowe mamy - gaździnki SMKL-u.
Stoły uginały się od smakołyków a amatorów kosztowania góralskiego jodełka nie brakowało. Wszystko udało się znakomicie Występ Majeranków nagrodzony został nie tylko brawami widzów ale również uzyskał uznanie Międzynarodowej Rady Ekspertów CIOFF w postaci wyróżnienia programu za autentyczne dziecięce zabawy, przeplatane śpiewem i tańcem oraz prawidłowe zagospodarowanie sceny. W środę Majeranki odpoczywały na pływalni a wieczorem oglądały koncerty zespołów z Czech i Lipnicy.
Czwartek był dniem u ,,polskich przyjaciół" dlatego zaprzyjaźnione zespoły przyjechały do Rabki Zdroju, aby wspólnie spędzić czas w miejscu zamieszkania polskich dzieci. Ważnym elementem programu pobytu w Rabce była wizyta u Pani Burmistrz która po raz kolejny udowodniła, że uwielbia śpiewać a góralskie nuty nie są Jej obce. W miłej atmosferze rozmowa Gaździny Miasta Dzieci Świata z dziećmi przeplatana była śpiewem i muzyką portugalsko-góralską. Dzieci odwiedziły Rabkoland, zjadły pyszny obiad i lody w Kawiarni Zdrojowej, nagrały kilka wywiadów do TVP Uwieńczeniem wizyty w Rabce był wspólny koncert w amfiteatrze. Dzieci otrzymały z rąk Pani Burmistrz śliczne rzeźbione anioły i dyplomy, z którymi wróciły do Nowego Sącza . W piątek Majeranki odwiedziły Skansen Etnograficzny a w sobotę koncertowały w Krynicy. Niedziela był dniem podsumowań, pożegnań. Nie brakowało wzruszeń i łez. Festiwal zakończył się koncertem finałowym wyreżyserowanym przez Józefa Brodę, który był nie tylko wspaniałym widowiskiem, ale także posiadał głęboki sens i dostarczał wielu refleksji nad dzieckiem które jest światłem i nadzieją świata ...

Wyjazd na ,,Święto Dzieci Gór" był dla ,,Majeranków" wielkim wyróżnieniem, możliwością reprezentowania swojego regionalnego dziedzictwa oraz promocji naszej małej ojczyzny -Rabki Zdroju.
Składamy na ręce Pani Burmistrz Ewy Przybyło oraz Rady Sołeckiej i Sołtysa Chabówki Pana Jacka Zembala serdeczne podziękowania za pomoc w sfinansowaniu wyjazdu na festiwal.