Majeranki we Włoszech

Festiwal ,,Mittel Europa" należy do najstarszych festiwali w Europie. Zapoczątkowany został w 1910 roku za panowania austriackiego cesarz a Franciszka Józefa i nie bez przyczyny rocznica Jego urodzin jest również stałą datą Festiwalu. Do uczestnictwa w wielkim święcie północnych Włoch zaproszone zostały zespoły folklorystyczne z Austrii, Węgier, Czech, Słowacji, Słowenii, Chorwacji, Włoch i Polski. Główne uroczystości odbywały się w miastach Giassico i Cormons. Wielkim wyróżnieniem dla rabczańskich ,,Majeranków" był udział w tym wielkim kulturalnym wydarzeniu. Oprócz samego udziału w tak wspaniałej imprezie spoczywał na dziecięcym polskim zespole, obowiązek godnego reprezentowania kraju, zwłaszcza, że patronat nad imprezą objęła również Polska Ambasada we Włoszech. Majeranki od samego początku przyjmowane były bardzo serdecznie.
Wielkim przeżyciem i wyróżnieniem było zaśpiewanie na Mszy św. inaugurującej festiwal modlitwy ,,Ojcze nasz" po polsku, oraz na finał ,,Barki" ulubionej przez Ojca Św. Jana Pawła II. Łza zakręciła się w oku, gdy do uczestników festiwalu został odczytany list papieża Benedykta XI.
Podczas korowodu w którym uczestniczyło ponad 16 delegacji ,,Majeranki" jako pierwsze niosły dumnie polską flagę. Dzieci występowały dwa razy przed kilkutysięczną publicznością, która nagradzała koncert dzieci gromkimi brawami, przerywając często przygotowany program. Prezydent festiwalu wręczył dzieciom wspaniały herb MittelEuropa natomiast dzieci nie pozostały dłużne pozostawiając lalki - parę małych górali podhalańskich oraz wiele materiałów na temat naszego Miasta Dzieci Świata - Rabki Zdroju.
Majeranki zwiedziły także Aquileie / centrum badań archeologicznych w północnych Włoszech/ w niej Bazylikę oraz miasto nadmorskie Grado z pięknymi plażami.

Wyjazd nie doszedłby do skutku, gdyby nie pomoc finansowa i recenzja Instytutu Polskiego w Rzymie, za co na ręce Pana Dyrektora Jarosława Mikołajewskiego składamy w imieniu Dziecięcego Zespołu Regionalnego Majeranki oraz Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej serdeczne podziękowania.