MARTY WALCZAK- STASIOWSKIEJ
Stowarzyszenie Miłośników
Kultury Ludowej
Restauracja ,,SIWY DYM"
11 listopada 2008r.godz.17.00

Malarstwo na szkle pojawiło się na Podhalu dopiero pod koniec XVIII wieku. Nieco wcześniej na Słowacji, Morawach, Czechach, Austrii czy Ślasku. Głównie malarstwem trudnili się mieszkańcy okolic hut szkła. Z czasem szklane obrazy zwłaszcza o tematyce religijnej, trafiły do góralskich chałup. Kupowano je na odpustach, pielgrzymkach, a także od kupców zajmujących się sprzedażą obrazów tzw. obraźników. Obrazy o tematyce świeckiej, przedstawiające najczęściej zbójników, dotarły na Podhale ze sąsiedniej Słowacji. Z czasem zaczęto kopiować stare wzory i wprowadzać własne, co spowodowało, że malarstwo na szkle stało się popularną dziedziną twórczości, a współcześnie uważane jest za jedną z najbardziej rozwiniętych dziedzin sztuki ludowej na Podhalu. Do najbardziej znanych twórców ludowych zajmujących się malarstwem na szkle możemy zaliczyć Ewelinę Pęksową, Władysława Walczaka Banieckiego, Zdzisława Walczaka, Bronisława Bednarza, Helenę Roj-Ciaptakową, Zofię Roj, a z okolic Rabki na pewno Jana Fudalę. Zgadzam się z opinią etnografów i z pełną odpowiedzialnością uważam, że w poczet najwybitniejszych współczesnych malarzy na szkle, zwłaszcza zachowujących tradycyjne kanony obowiązujące w tej dziedzinie sztuki ludowej, możemy zaliczyć Martę Walczak Stasiowską. No, cóż, niedaleko pada jabłko od jabłoni... przecież to córka śp. Zdzisława Walczaka, znakomitego twórcy ludowego, laureata nagrody im. Oskara Kolberga. Marta Walczak Stasiowska od dziecka interesowała się sztuką ludową, jednak jak sama przyznaje tak naprawdę zaczęła malować osiem lat temu. Bezsenne noce, podczas których czuwała przy maleńkich dzieciach wypełniało malowanie. Warto wspomnieć, że na co dzień Marta Walczak Stasiowska pracuje jako pielęgniarka oddziałowa na oddziale noworodków w zakopiańskim szpitalu. Poza tym prowadzi w swoim domu rodzinę zastępczą dla pozostawionych nowonarodzonych dzieci.
Obrazy Marty Walczak-Stasiowskiej przyciągają uwagę przede wszystkim tradycyjną formą i tradycyjnymi motywami, dopracowaną kreską, przejrzystą i zarazem odpowiednio dobraną kolorystyką. Uwielbia malować Matkę Boską, anioły, świętych wraz z ich atrybutami, a także scenki rodzajowe, w których wspomina także swoje dzieciństwo. Postacie świętych malarka ukazuje w znanych tradycyjnych przedstawieniach oraz wersjach, które sama pięknie komponuje. Możemy dostrzec w twarzach malowanych postaci odbicia wspólnych znajomych, choćby muzykantów... Artystka zajmuje się także fotografiką, hafciarstwem, głównie ręcznym.
Pomimo stosunkowo niedługiego stażu artystycznego Marta Walczak Stasiowska może pochwalić się znaczącymi osiągnięciami w dziedzinie sztuki ludowej. Udział w około 40 wystawach zbiorowych, 15 wystaw indywidualnych w Zakopanem, Kościelisku, Pszewie, Bystrej, Krakowskiej, Bielsku-Białej, Poroninie, Warszawie, Kazimierzu nad Wisłą , Krakowie, i w wielu innych. Ostatnio w Bułgarii a dzisiaj w Rabce Zdroju. Prace artystki znane są w Anglii, Francji, Finlandii, Austrii, RPA, USA, we Włoszech, Szwecji, na Węgrzech. Jej obrazy możemy podziwiać w Muzeum Etnograficznym w Warszawie.
Znam Martę od dawna. Razem tańczyłyśmy i śpiewałyśmy w Zespole Regionalnym im. Bartusia Obrochty w Zakopanem, choć ona nieco wcześniej. Mamy wielu wspólnych znajomych i wiele wspólnych zainteresowań ale jedno jest pewne: łączy nas wspólna miłość do kultury ludowej. Jestem dumna i bardzo szczęśliwa ,że mogę zaprosić Państwa w imieniu SMKL na wernisaż Marty Walczak Stasiowskiej -wspaniałej twórczyni ludowej, znakomitej artystki, ciepłej, życzliwej i skromnej osoby, a przede wszystkim oddanej matki i żony, która ten wernisaż dedykuje swojemu ukochanemu mężowi.
Dorota Majerczyk


Marta Walczak-Stasiowska
ul. K. Tetmajera 34
34-500 Zakopane
Tel.0-18 20 63 991